May 03

Трет конкурс за најдобра фотографија

Почитувани,

Општина Новаци објавува трет конкурс за најдобра фотографија во рамките на проектот “Жива Историја, Жива Природа 2”

КОНКУРС

COMPETITION

Mar 14

Општинско – корисна работа 2016

Почитувани,

На следниот ЛИНК се наоѓа иновативната веб алатка “Моја општина”, на која вие, жителите на општина Новаци можете можете да ги дефинирате приоритетите од социјалната сфера во општината, а со тоа да дадете свој придонес кон креирањето на соодветен проект од ова област. Одберете ја општина Новаци, и дефинирајте ги вашите три приоритети.

Mar 10

Отчет – првите 365 дена, 2013 година

Jul 25

Доделени награди, сертификати и презентирана изложба за крај на еднонеделната школа за фотографија

DSC_0889

Со изложба на која беа презентирани најдобрите фотографии, со доделување на сертификати за учество и награди за најдовбрите фотографии трите конкурси за најдобра фотографија заврши еднонеделната школа за фотографија во рамките на проектот „ Жива историја, жива природа 2“. Read the rest of this entry »

Jul 21

Концерт на класична музика во рамките на Културно лето 2016 – Новаци

PLAMENKA KONCERT

Во Младинскиот културен центар во Новаци синоќа со почеток во 20:30 часот, во рамките на Културното лето Новаци се одржа концерт на класична музика насловен „Бела виолина“ – јулска вечер. Read the rest of this entry »

Jul 20

Советот на ЦРППР го донесе ребалансот на буџетот за 2016

62b4e695-911e-4fca-b635-bea8504f7aba

Сите измени и дополнувања на Годишниот финансиски план на Центарот за развој на Пелагонискиот плански регион се од таканаречена несуштинска природа. Нема воведување на нови ставки, нови трошоци, ниту пак скратување на постоечките износи. Сите измени, главно, претставуваат внатрешно трансферирање и прераспоредување на планираните средства. Read the rest of this entry »

Jul 19

Започна еднонеделната школа за фотографија

TNT_1005

Започна еднонеделната обука за фотографирање на природните и историските патеки „ Вклучување на уметноста – Крстопати на природата и уметноста“ во организација на општина Новаци. Школата ја посетуваат 30-тина учесници а ангажирани се 4 обучувачи, преведувач и организатор на школата. Активноста започна на 18 овој месец а ќе трае до 25 јули. Read the rest of this entry »

Jul 15

Се оддржа Хип-Хоп забава во рамките на Културно Лето Новаци

Во спортското игралиште во Новаци, граѓаните на Општина Новаци имаа можност да уживаат во уште еден прекрасен амбиент кој го подготвија членовите на Dare2Dance – Студио за ХИП ХОП и модерен балет од Битола Филип Пашоски, Маја Талевска и Елена Станковска заедно со DJ NEOX и Андреј Ѓошев. Во склоп на ХИП-ХОП забавата имавме прилика да научиме нешто повеќе за ХИП-ХОП музиката и да проследиме еден прекрасен танцувачки перформанс.Понатаму следуваше забавата за млади која е прва од ваков вид во општината. Настанот се одвиваше одлично,младите имаа можност да се дружат, забавуваат и уживаат. Настанот е во рамките на Културно лето Новаци 2016 под покровителство на Министерството за култура на РМ и Општина Новаци и во организација на Културно инновативниот клуб.

13737687_654305391396294_9124768210769621473_o

 

Jul 05

Фолклорна Балканијада во Општина Новаци

13599828_1237969082893654_7328829708208492071_n

Со богата културно-уметничка програма во која беше претставен фолклор од Србија,Бугарија,Црна Гора и Македонија започна Културното лето Новаци 2016. Read the rest of this entry »

Jun 27

100 учесници на „Џип Турата во Мариово “

13490645_1231384630218766_2400750173494864618_o

Викендов се одржа „Џип Турнеја низ Мариово “. Збирното место за тргнување беше седум часот од општина Новаци на 25 јуни а заврши во вечерните часови. Џип турнејата претставува туристичко возење по шумски патеки во должина од 160 -200 км низ мариовскиот крај со единствена цел запознавање со убавините на Мариово, културно историските споменици и развој на алтернативните спортови и руралниот туризам. Read the rest of this entry »

Jun 27

Заврши третиот турнир во мал фудбал „Пеце Матичевски“ во Новаци

13475120_1230873060269923_477737299683133297_o

Тимот Мане Универзал е победник на едномесечниот турнир во мал фудбал „Пеце Матичевски“ кој се одржа во Новаци.Со резултат 3 спрема 0 беше поразен тимот ФК Новаци 2005, а победниците за освоеното прво место добија парична награда од 80 000 денари, дипломи за учесниците и  победнички пехар кој им го врачи таткото на загинатиот бранител и градоначалникот на општина Новаци Лазар Котевски. Read the rest of this entry »

Jun 24

Вклученоста на жителите на општина Новаци во развивање јавни политки на локално ниво и нивната ефективност

DSC_9987

Општина Новаци е вклучена во проектот „Анализа на постоечките практики за користење на механизмите за консултација со граѓаните во развивање јавни политки на локално ниво и нивната ефективност“. Целта на оваа анализа е да ги истражи постоечките практики за користење на механизмите за консултација со граѓаните во развивање јавни политки на локално ниво и нивната ефективност. Read the rest of this entry »

Jun 23

  Во тек е превентивна теристичка дезинсекција  и систематска дератизација во општина Новаци

 

 11887753_10153560640708988_8842056401410176890_o

Деновиве екипа на Центарот за јавно здравје Битола ја спроведува системската дезинсекција за уништување на комарците и другите штетни инсекти  на подрачјето на општина Новаци, како општа превентивна противепидемиска мерка за спречување на појава на заразни болести.

Read the rest of this entry »

Older posts «

css.php