Feb 05

Нема опасност од поплави во општина Новаци

По снегот и дождовите, но и по зголемувањето на температурите и топењето на снегот, се стравува дека може да се случи поплавување на Пелагонија. Кај населението постои стравот, ако се има предвид она што се случи пред неколку години. Read the rest of this entry »

Jan 31

Советот на општина Новаци ја одржа 25-та седница

Советот на општина Новаци ја одржа 25-та седница на која се најдоа околу 30- тина точки на дневен ред.
По усвојувањето на записникот од 24-та седница ,советниците од Советот на општина Новаци расправаа по 30-тина точки од дневниот ред Read the rest of this entry »

Jan 28

Продолжува соработката на општина Новаци со амбасадата на Р Франција во Македонија

На покана на амбасадорот на Р.Франција во Македонија Н.Е.г. Кристијан Тимоние, градоначалникот Љубе Кузманоски присуствуваше на работна средба на која присуствуваа пратеници од собранието на Р.Македонија ,претставници од парламентот на Р.Франција како и градоначалници од неколку општини од Македонија .
На средбата беше истакнато задоволство од интензивирањето на меѓусебната соработка на локално , меѓуинституцијално и меѓународно ниво .
Заедничките ставови од оваа средба беа во насока на развивање и интензивирање на локалните политики на соработка во областите на економијата , културата , туризмот , образованието , спортот на државно и меѓународно ниво , комуникацијата со регионите како и учеството во заеднички проекти на ЕУ-фондовите и прекуграничната соработка што би допринело за поголем економски развој и инвестирање во општините. .

Jan 21

Празникот Богојавление -Водици одбележан во општина Новаци

Традиционално со фрлање на светиот крст во осветените води во сите православни храмови во општина Новаци се одбележа големиот христијански празник Богојавление-Водици .
Главната церемонија се одржа во црквата СВ Атанасиј Велики во с.Новаци каде на светата богослужба присуствуваа голем број на верници.

Од деветнаесетмината пријавени за фаќање на светиот крст оваа година најсреќен беше Ице Марковски од Новаци кој за прв пат го извади светиот крст .
Градоначалникот Љубе Кузманоски на среќниот наоѓач на светиот крст му додели парична награда .

Општината обезбеди парични награди за сите среќни наоѓачи на светиот крст во сите 14-ет населени места каде се негува традицијата на одбележување на Водици.
Градоначалникот присуствуваше на светиот чин на фрлање на крстот во с. Добромири и во с.Рибарци .

Градоначалникот Кузманоски на сите оние кои беа најсреќни и го фатија светиот крст му посака здравје , среќа и бериќет а на своите верници од општината им го честита Богојавление -Водици .

БОГ СЕ ЈАВИ !
НАВИСТИНА СЕ ЈАВИ!
ЗА МНОГУ ГОДИНИ !

Read the rest of this entry »

Jan 14

ПРЕПОРАКИ ОД ДЗС

Препораки од Дирекцијата за заштита и спасување на граѓаните кои живеат на повисоките места во зимски услови:

  1. Навремено да обезбедат доволни количини на храна и лекови за сопствените потреби.
  2. Навремено да обезбедат доволно храна и неопходни лекови за домашните животни.
  3. Да имаат обезбедено телефонски врски – по можност мобилни.
  4. Да внимаваат на покривите  –  во случај на обилни врнежи од влажен снег и истите навреме да ги чистат.
  5. Навремено да информираат за настанати непогоди – несреќи.
  6. Редовно да ги чистат дворните места и да обезбедат нужна комуникација во населеното место.
  7. До колку не е крајно неопходно, да не го напуштаат населеното место со моторните возила, трактори и други превозни средства.

Read the rest of this entry »

Jan 14

Христијан Трајковски го пронајде паричето за Василица во Центарот за ран детски развој „Бамби “ во Новаци

Христијан Трајковски од Новаци е овогодинешното најсреќно дете во Центарот за ран детски развој „Бамби“ за Василица. Од присутните дечиња кои ги вртеа мазничињата тој го пронајде она во кое имаше паричка.Ова е василичарска традиција во Бамби за Православна Нова година на која покрај едукаторскиот кадар присуствуваше и градоначалникот  на општина Новаци, Љубе Кузманоски.   Read the rest of this entry »

Jan 14

Традиционални Василичарски огнови низ општина Новаци

Православните христијани денеска ја слават Василица .Народот ја слави како Стара Нова година во чест на светецот Василиј но и како обрежување на Исус Христос. Во секое маало граѓаните со големи огнови кои се симбол на божествената светлина ги прогонуваат лошите сили и ја испраќаат старата година .
Бројни маала низ општина Новаци синоќа традиционално ги запалија василичарските огнови околу кои во весело расположение , со греана ракија , вино и скара се прослваи Стара Нова година и Василица.
Градоначалникот Љубе Кузманоски ја прослави Василица со своите сограѓани . Ги посети големите маалски василичарски огнови од каде испрати порака да се негува традицијата и обичаите и да се пренесуваат на идните поколенија.
Read the rest of this entry »

Jan 09

Оглас за финансиски менаџер

Почитувани, на следниот ЛИНК можете да го најдете огласот за ангажман на финансиски менаџер во рамките на проектот “AGROWCHAIN”

 

Dec 31

Општина Новаци им подари новогодишни пакетчиња на 270 ученици ЦОУ Славко Лумбарковски Новаци

Во пресрет на новогодишните празници  градоначалникот Љубе Кузманоски  заедно со директорот на ЦОУ Славко Лумбарковски Илче Соклевски  денеска им поделија новогодишни пакетчиња на учениците од Централното училиште во Новаци.

“Општината  обезбеди над 270 новогодишни пакетчиња  за сите ученици  од основните училишта во општина Новаци како и за деца од ранлива категорија . Празниците што доаѓаат се одлична можност  за остварување на многу детски желби .Ние како локална самоуправа  во соработка со директорот на централното основно училиште Славко Лумбарковски  придонесовме со скромни новогодишни пакетчиња да ги израдуваме  сите ученици .Во новата 2019 година она што е наша обврска како локална самоуправа е да ја продлабочиме соработката со основните училишта   , каде заеднички  ќе работиме  на  многу проекти  со цел  подобрување на воспитно-образовниот процес  во сите училишта.”- рече Љувбе Кузманоски, градоначалник на општина Новаци.

Локалната самоуправа обезбеди новогодишни пакетчиња за сите ученици од  8-те подрачни училишта.

Dec 31

Честитка од градоначалникот Љубе Кузманоски по повод новогодишните и божиќните празници

Почитувани сограѓани,

 Ми претставува особена чест и задоволство од мое лично име и од името на општинската администрација да Ви ги честитам претстојните новогодишни и божиќни празници  со желба за многу здравје, среќа и успех.

Зад нас ја оставаме 2018 година ,година  во која напорно работевме на реализација  на многу проекти и решавање на многу проблеми.Градевме успеси темелени на заедничко работење во дослух и поддршка со граѓаните на општина Новаци .

Со добра мисла за здравје , бериќет, просперитет и развој да ја започнеме годината што ни доаѓа.Сите заедно обединети, сложно, со позитивна енергија и подадена рака  да ја дочекаме Новата година  и новите предизвици во неа спроведувајќи ги сите наши заложби, идеи и планови  во насока на обезбедување на подобри услови за живот на сите граѓани.

Во Новата година да бележиме успеси на сите полиња.Да ја развиваме, унапредуваме и градиме нашата општина во силна , модерна општина со европски лик.

Нека не води единствената мисла  со која сите заедно ќе стигнеме до заедничката цел –општина Новаци  да стане препознатливо и убаво место за живеење.

Среќни празници !

Со почит

Градоначалник

Љубе Кузманоски

Општина Новаци

Older posts «

» Newer posts

css.php