Category Archive: Uncategorized

Jul 12

ЗАПОЧНА II-ФАЗА ОД ОСНОВНИОТ ПРОЕКТ УРЕДУВАЊЕ НА ПОРОЈ ВО С.ГЕРМИЈАН

Започнаа градежните активности за уредување на коритото на поројот од II-та фаза од основниот проект Уредување на Порој во с.Гермијан .Станува збор за продолжување со уредувањето на коритото од поројот во с.Гермијан во должина од 223 метри .Средствата за оваа фаза се обезбедени преку Центарот за развој на Пелагонискиот Плански Регион во висина од околу …

Continue reading »

Jul 09

СЕ РЕКОНСТРУИРА ПОКРИВОТ И СПОРТСКАТА САЛА ВО ПОДРАЧНОТО УЧИЛИШТЕ ВО С.БАЧ

Општина Новаци започна со реализација на проектот “Реконструкција на покрив и спортска сала за подрачното училиште во с.Бач” .Станува збор за проект финансиран со неповратни финансиски средства од Генералниот конзулат на Р. Бугарија во Битола во висина од околу 2.752.000 денари .

Jul 08

Солза и смеа на Културно лето Новаци

Синоќа во дворот на општината Новаци пред многубројна публика настапи театарот Солза и Смеа со хумористичната театарска претстава ТАА РЕЧЕ ДА!. Урнебесната претстава зачинета со висока доза на хумор и смеа привлече големо внимание и интерес кај граѓаните од општина Новаци . Воедно ова е втор настан од програмата на Културно-забавно Лето Новаци 2019 .

Jul 04

СЕ РЕКОНСТРУИРА ДОВОДНИОТ ЦЕВКОВОД ОД “5-ТЕ ЧЕШМИ” ВО ДОЛЖИНА ОД 13 КМ ВО АТАРОТ НА С.ГРАДЕШНИЦА И С.СТАРАВИНА

Општина Новаци започна со имплементација на основниот проект Реконструкција на доводен цевковод од “5-те чешми “ во должина од 13 км . Вкупната инвестиција е во вредност од 1.920.000 денари , средства обезбедени од Министерството за животна средина и просторно планирање во висина од 1.500.000 денари а остатокот од Буџетот на Општина Новаци .Инвеститор е …

Continue reading »

Jun 30

ОТВОРЕНО “КУЛТУРНО-ЗАБАВНО ЛЕТО НОВАЦИ 2019”

Со фантастичен концерт на популарната Сузана Гавазова и учесникот на звездите на Гранд Ален Хасанович придружувани од реномираната музичка група Молика Оне Бенд започна Културно-забавно Лето Новаци 2019 манифестација која по 7-ми пат се одржува во општина Новаци во организација на ПИКСИ СТУДИО а во покровителство на локалната самоуправа и градоначалникот Љубе Кузманоски. Отворањето го …

Continue reading »

Jun 29

Градоначалникот Кузманоски на прослава на Денот на независноста на Р.Хрватска

На покана на Хрватскиот културен центар “Марко Марулич” од Битола ,градоначалникот Љубе Кузманоски присуствуваше на свеченоста по повод Денот на државноста на Р.Хрватска во Битола. Градиме цврсти мостови на пријателство и соработка.Р.Хрватска останува наш силен поддржувач за евроатланска интеграција

Jun 27

Започнува културно забавно лето 2019 во Новаци

  „Културно забавно лето Новаци 2019“ ја збогатува културната и туристичка понуда на Општина Новаци, вели градоначалникот Кузманоски Десетина настани распределени од 27 јуни до 21 август се подготвени за овогодинешното издание на Културно-забавното лето Новаци 2019.

Jun 23

Заврши Меморијалниот турнир „Пеце Матичевски“ во Новаци

Со победата на екипата НИКС од Битола и освоеното прво место по дваесеттина дена фер игра се затвори 6-от по ред Меморијален турнир Пеце Матичевски . Градоначалникот Љубе Кузманоски ги додели пехарите за освоеното I , II , III место како и за најдобар голман и најдобар стрелец . I место освои екипата НИКС од …

Continue reading »

Jun 19

Општина Новаци е дел од „Градината на мирот“ во збратимената општина Коломбел во Франција

  На покана на градоначалникот Марк Потје од збратимената општина Коломбел од Р.Франција, делегација од Oпштина Новаци предводена од градоначалникот Љубе Кузманоски и ученици од ООУ „Славко Лумбарковски“  престојуваше  во официјална посета на општина Коломбел.

Jun 13

Советот на општина Новаци  ја  одржа 30-та седница

Советот на општина Новаци ја одржа 30-та седница на која се најдоа околу 35 точки на дневен ред. По усвојувањето на записникот од 29-та седница  ,советниците од Советот на општина Новаци  расправаа по 35 точки  од  дневниот ред

Older posts «

css.php