Monthly Archive: February 2020

Feb 29

средби со граѓани од четири населени места од Мариовскиот крај и тоа од с.Зовиќ, с.Старавина, с.Градешница и од с.Будимирци

Во текот на денешниот ден градоначалникот Љубе Кузманоски оствари средби со граѓани од четири населени места од Мариовскиот крај и тоа од с.Зовиќ, с.Старавина, с.Градешница и од с.Будимирци .

Feb 27

Средба со жителите на село Живојно

Вечерва ги посетивме жителите на с. Живојно. Задоволството е видно. Соработката со сите наши граѓани ја шириме и зголемуваме. Граѓаните на Живојно и Општина Новаци ги поздравуваат проектите како на централната така и на локалната власт. Одиме понатаму, чекор по чекор заедно со нашите сограѓани. Ги решаваме потребите и проблемите и градиме едно општество за …

Continue reading »

Feb 27

Средбата со жителите од с.Бач

На средбата со жителите од с.Бач разговаравме за локалните проблеми и актуелните состојби во нивното населено место . Заеднички со локалното население и со претседателот на МЗ од с.Бач ги детектиравме локалните проблеми кои локалната самоуправа во наредниот период ќе се погрижи за нивно реализирање. Имаме задоволни граѓани , од она што е направено и …

Continue reading »

Feb 26

Средба со жителите од с.Долно Агларци

Во текот на вчерашниот ден градоначалникот Љубе Кузманоски оствари средба со жителите од с.Долно Агларци . Се разговараше за приоритетните проекти за тековната година и за остварените активности . Заеднички се договорени идните активности кои се произлезени од барањата и потребите на локалното население за кои локалната самоуправа ќе се погрижи за нивно реализирање.

Feb 10

Денот на руската дипломатија

По повод Денот на руската дипломатија и 117-ет години од смртта на рускиот конзул и дипломат Александар Ростковски ,делегација од општина Новаци положи свежо цвеќе на споменикот “Руски крст” во градскиот парк во Битола. Ги негуваме традиционалните односи со пријателска Русија.

Feb 09

Средба со пензионерите од здружението на пензионери од општина Новаци и здружението на жени пензионери “Силата на Бабата” од Новаци

Градоначалникот Љубе Кузманоски заедно со заменик директорот на Фондот за Пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија г-дин Илија Ивановски , претседателот на здружението на пензионери од Битола г-дин Томе Димитровски и градоначалникот на општина Крушево г-дин Томе Христоски, остварија средба со пензионерите од здружението на пензионери од општина Новаци и здружението на жени пензионери …

Continue reading »

Feb 07

Јавен повик

Почитувани, јавниот повик за прибирање на барања за користење средства од Буџетот на општина Новаци за 2020 година, наменети за финансирање на програмски активности на здруженија и фондации, го имате на следниот ЛИНК.

Feb 05

ПРООДНИ СЕ СИТЕ ПАТНИ ПРАВЦИ ВО ОПШТИНА НОВАЦИ

По синоќешните интензивни врнежи од снег ,од рано изутринава ЈКП “Комунална Хигиена” од Новаци кое е ангажирано оваа сезона за зимско одржување на локалните патишта и улици на територија на општина Новаци ,со свои екипи и механизација интензивно работи на терен за целосно чистење на снегот и пробивање на локалните патишта и улици во сите …

Continue reading »

Feb 03

Општина Новаци на саемот за земјоделска механизација Agrotica 2020

Општина Новаци со свој штанд зеде учество на саемот за земјоделска механизација Agrotica кој се одржува во Солун, Р.Грција од 30.01-02.02.2020г.

css.php