Daily Archive: January 14, 2020

Jan 14

ОДБЕЛЕЖАН ПРАЗНИКОТ ВАСИЛИЦА И ВО ЦЕНТАРОТ ЗА РАН ДЕТСКИ ТАЗВОЈ -“БАМБИ” ВО НОВАЦИ

И оваа Василица најмалдите од Центарот за ран детски развој “БАМБИ” беа доследни и верни на традицијата . Со многу песнички и голема радост вртејќи мазниче со паричка го одбележаа овој голем христијански празник.

ВАСИЛИЧАРИ ПРОДЕФИЛИРАА НИЗ УЛИЦИТЕ НА НОВАЦИ

Тајфата Василичари од горно маало традиционално продефилираа низ улиците на Новаци.Со игра , песна и шеги ги расположија Новачани ,продолжувајќи ја традицијата која ја има ова маало . Василичарите заигра и пред зградата на Општина Новаци , каде ги пречека градоначалникот Љубе Кузманоски.

ВАСИЛИЧАРСКИ ОГНОВИ НИЗ ОПШТИНА НОВАЦИ

Бројни маала низ општина Новаци синоќа традиционално ги запалија василичарските огнови каде во весело расположение , со греана ракија , вино и скара се прослави Стара Нова година и Василица.