Daily Archive: September 19, 2018

Sep 19

Советот на Општина Новаци ја оддржа 18 тата седница

По усвојување на записникот од 17-та седница ,советот на општина Новаци  го разгледа и усвои дневниот ред  со 15 тина  точки и доплнување од 7 точки Советот најпрво ја усвои  Одлука за учество на општина Новаци во реализација на Основен проект-Реконструкција на доводен цевковод од 5-те чешми(833.974,00 денари). Советниците едногласно  усвоија неколку Решенија и тоа:

Sep 19

” Мариовскиот органски мед ” доби сребрен медал на АГРА 2018 , Словенија

Менде Трајковски пчелар од с.Маково ,Општина Новаци за „Мариовскиот органски мед “ освои сребрен медал на Меѓународниот саем за храна и земјоделство АГРА 2018 што се одржа во Словенија. Наградата ја освои во силна конкуренција од 147 примероци на мед од Европа и пошироко. Ова признание има уште поголемо значење ако се има предвид фактот …

Continue reading »