Monthly Archive: September 2017

Sep 29

Обука на кандидати за градоначалници за локални избори 2017 година

Градоначалникот на општина Новаци Лазар Котевски присуствуваше на тридневна обука на која беа присутни сите  кандидатите за градоначалници за локалните избори 2017 година.

Sep 28

Општина Новаци дел од проектот „Добро владеење на општинската демократија и граѓанското учество на ниво на локална самоуправа“

Општина Новаци е вклучена во проектот „Добро владеење  на општинската демократија и граѓанското учество на ниво на локална самоуправа“  кој е поддржан од  грант на ЦИВИКА МОБИЛИТАС – проект на Швајцарската агенција за соработка и развој (СДЦ), претставен од Швајцарската амбасада во Република Македонија.

Sep 27

Крстовден во манастирот св.Ѓорѓи во Паралово

Градоначалникот на општина Новаци Лазар Котевски заедно со верниците во манастирот Св.Ѓорѓи во Паралово го одбележа денешниот празник Крстовден. На овој празник се слави крстот како симбол на победата на светската суета,симбол на смирениот бунт на внатрешниот човек. Крстовден е празник на пост и покајание а поради неговата моќ крстот е наречен и животворен крст. …

Continue reading »

Sep 26

Општина Новаци по четврти пат со проект од Општинско корисна работа

  Градоначалникот на општина Новаци Лазар Котевски денеска го најави отпочнувањето на проектот „ Општинско корисна работа – Учиме заедно“. Проектoт „Учиме заедно“ е четврт проект на општина Новаци од програмата Општинско-корисна работа  во кој се ангажираат 4 невработени лица.

Sep 21

Рождество на Пресвета Богородица во Новаци

Со молитви пред иконата на Богородица, богослужбa, света божествена литургија и со голем народен собир мноштвото православни христијански верници го слават раѓањето на Мајката Божја, односно Мала Богородица. Градоначалникот на општина Новаци Лазар Котевски заедно си митрополитот Петар кој ја служеше светата литургија го одбележа овој голем христијански празник.

Sep 19

Чистење на каналската мрежа околу селата Рибарци и Гнеотино

Општина Новаци веќе извесно време активно ја чисти каналската мрежа. Имено деновиве се работи на чистење на езерцето во с. Рибарци, каналите, паралелниот канал за одводнување со р.Црна кој се влева во 10-тиот канал, каналот Мртвица и одводен канал покрај паралелниот канал во с. Гнеотино.

Sep 14

Јавен оглас за невработени лица Општинско – корисна работа

Јавен оглас до евидентирани невработени лица за вклучување во Програмата Општинско – корисна работа

Sep 11

Се одржа 6-ти меѓународен турнир во фудбал за млади пионери во Новаци

Заврши Меѓународниот фудбалски турнир „Новаци ЛГ Куп“ 2017, на кој фудбалските вештини ги одмерија околу 600 млади фудбалери 2004-2009 генерација од пионерските клубови на Србија, Грција, БИХ и Македонија. На дводневниот меѓународент фудбалски турнир „Новаци ЛГ Куп 2017“ беа доделени следните награди:

Sep 11

Магда и Симон по 52 години брак се венчаа на манифестацијата „Македонска етно венчавка“

Во Општина Новаци традиционално се одржа манифестацијата „Македонска етно венчавка”. На неа се венчаа Магда и Симон Пивковски од село Могила. Невестата има 70, а зетот 73 години, а дури после 52 години во брак се венчаа во црквата Св. Атанасиј во Новаци.

Sep 07

По повод Денот на независноста ќе се одржи 6-тиот меѓународен турнир во фудбал за млади пионери во Новаци

Викендов во Општина Новаци ќе се одржи традиционалниот, шестти по ред, Меѓународен турнир во фудбал „Новаци ЛГ куп 2017“, кој традиционално се одржува по повод празникот 8-ми септември – денот на независноста на Република Македонија.

Older posts «

css.php