Daily Archive: March 19, 2013

Mar 19

Посета на училиштето во село Гермијан

Советникот за образование во општина Новаци Мирјана Кузмановска и педагогот м-р Пецо Ројковски во ЦОУ „Славко Лумбарковски“, го посетија подрачното училиште во село Гермијан.

Во посета на Горно и Долно Агларци и Далбеговци

На неполна недела пред Локалните избори 2013 , градоначалникот на општина Новаци и кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за трет мандат Лазар Котевски оствари средба со жителите на трите населени места Горно и Долно Агларци и Далбеговци.

Mar 19

Инсталирана постројка за спроведување на парно греење во Новаци и Битола

Преку проектот ТЕЛЕТЕРМ од ИПА Програмата за меѓугранична соработка помеѓу Македонија и Грција на третиот блок од РЕК се инсталира постројка за одземање на топлата пареа и затоплување која ќе овозможи спроведување на паарно греење во општините Новаци и Битола.

Промовирана “Неука филозофија” на Елизабета Јончиќ

Во општинската сала во Новаци денеска беше промовирана втората стихозбирка  на поетесата Елизабета Јончиќ „Неука филозофија“ во издание на Матица македонска. Покровител на книгата е градоначалникот на општина Новаци Лазар Котевски.

Трибина “Социјално претприемништво”

Градоначалникот на општина Новаци Лазар Котевски присуствуваше на Трибината на тема “Социјално претприемништво”, во организација на Комисијата за труд и социјална политика.