Mar 01

Градоначалникот Котевски на седница на Советот на Пелагонискиот плански регион

8

Градоначалникот на општина Новаци Лазар Котевски заедно со градоначалниците на уште 8 општини од Пелагонискиот регион присуствуваа на 16 тата седница на Советот на Пелагонискиот плански регион.

„Денеска ја одржуваме 16-тата Седница на Советот на Пелагонискиот плански регион со огромна поддршка на градоначалниците на сите 9 општини: Битола, Новаци, Могила, Ресен, Кривогаштани, Демир Хисар, Крушево и Долнени, вклучени во овој совет. Денеска ќе разгледаме неколку точки на дневен ред најпрво за работењето на Центарот, потоа Програмата, завршната сметка, текот и имлементтацијата на проектите и слично“, рече Бојан Бојковски координатор во Центарот за развој на Пелагонискиот плански регион.

На сеницата се разгледуваат и проектите кои ќе се работата во текот на 2013 година а во кои се вклучени 9 те општини членки на Центарот за развој на пелагонискиот плански регион.

„На овој состанок покрај другите точки ја разгледувавме и информацијата за спроведувањето на ЕУ ЛЕАДЕР ЛАГ проектот во чие спроведување е вклучена и општина Новаци“, рече Лазар Котевски, градоначалник на општина Новаци.

На минатата седница на Советот градоначалникот Котевски беше избран за претседател на Регионалниот одбор за управување со отпад во Пелагонискиот регион.